Míg a hüllőtartóknak a kétfoltú tücsök (Gryllus bimaculatus) élő eleségforrás, addig a rovarászoknak ciripelő rovarpajtás. A tücsök az egyenesszárnyúak rendjébe, a tojócsövesek alrendjébe és azon belül pedig a tücskök családjába tartozik. Őshazája a Földközi-tenger partvidéke és a Kaukázus környéke. Az afrikai tücsök néven is ismert jószág a hobbiállattartók kedvelt takarmányállata. Hírnevét és a táplálékláncban betöltött, nem éppen előkelő helyét nagy szaporaságának és teljes értékű tápanyagtartalmának köszönheti.
Szapora egy jószág
A kisállat-kereskedésekben különböző méretben (fejlődési stádiumban) lévő tücskök rendszeresen kaphatók. Egyedfejlődésük rendkívül rövid, mindössze 12-18 hét. Méret szerint megkülönböztethetünk napos (azaz frissen kikelt), légyméretű, és kifejlett tücsköt. A kifejlett állat körülbelül 3 centiméter, de sok hüllő illetve kétéltű csak milliméteres nagyságú lárváját fogyasztja.
Tücsökcsalád otthonra
Ha kedvenc hüllőnknek "saját" tücsökcsaláddal szeretnénk kedveskedni, nincs más lehetőségünk, mint tücsöktartásra adni fejünket. Ha csak kis tenyészetet szeretnénk, akkor 20x15 cm alapterületű terráriumra lesz szükségünk. De ha több mint 200 egyedszámú tücsökcsalád boldog tulajdonosai szeretnénk lenni, akkor már egy 50x20x25-ös inszektáriumba kell beruháznunk.
A tücskök magas hőmérséklet-igénye miatt fűtenünk kell lakásukat. A páratartalmat azonban tartsuk alacsonyan (50-60 százalékon). Fénykerülő rovar lévén igényli a búvóhelyet terráriumában. Az imágók neme könnyen megállapítható: a nőstényeknek hosszú tojócsöve, a hímeknek pedig ciripelő szervvel ellátott rövid szárnya van.
Nem válogatós
A tücsök vegyes táplálkozású, szinte mindent elfogyaszt, amivel megkínáljuk. Takarmányozását azonban a legegyszerűbben úgy oldhatjuk meg, ha kereskedelemben is kapható tücsökeleséget választjuk. Manapság már kapható kalciummal dúsított takarmány is, mely ásványi anyagokkal gazdagítja a tücsköt, ezáltal a rovar teljes értékű eledelévé válhat a hidegvérűeknek.
Szerző/Forrás: Csonka Viola
|